Loovtöö on juhendatud õppeprotsess, mille käigus õpilane rakendab iseseisva töö oskusi ja omandatud teadmisi, arendab loovust ja kinnistab ning täiendab koolis omandatut. Loovtööga kaasneb eestikeelne kirjalik osa (mis sisaldab protsessi kirjeldust, õpilase enesehinnangut eesmärkide ja tegevuskava täitmise ning töö tulemuse kohta).
Loovtööde juhendajad on peamiselt Tsirguliina kooli aineõpetajad, aga ka info- või huvijuht, raamatukoguhoidja jt. Soovi korral võib juhendaja olla väljastpoolt kooli, kuid siis peab olema kaasjuhendaja koolist.
Loovtöö tegemise aeg
Loovtöö sooritatakse üldjuhul 8. klassis. Hiljemalt 8. klassi I trimestri jooksul valib õpilane loovtöö teema ja leiab endale juhendaja. Loovtööde kaitsmine toimub aprillis/mais. Loovtööde tegemist koordineerib klassijuhataja.
Loovtöö teema
Loovtöö valdkonna või teema pakub välja kas õpilane ise või soovitab õpetaja. Loovtöö liigi (projekt, õpilasuurimus, näitus vm) otsustab õpilane koos juhendajaga.
Loovtööks võib olla uurimus, projekt (ürituse organiseerimine, esinemine, esitlus jm), muusikateos, kunstitöö või kirjandusteos, vmt.
Uurimuse tulemus on kirjalik tekst, milles õpilane keskendub mingile uurimisprobleemile.
Töö kirjutamine annab õpilasele iseseisva uurimistöö kogemuse ning võimaluse tegeleda huvipakkuvate teemade ja probleemidega kas individuaalselt või koostöös kaasõpilastega. Uurimuse eesmärk on saada täpsemat teavet uuritava valdkonna kohta ning leida püstitatud küsimustele vastuseid. Samuti aitab uurimistöö kaasa oskusele anda oma mõtteid edasi nii kõnes kui ka kirjas.
Uurimistöö etapid
Õpilane koostöös juhendajaga:
Uurimistöö ülesehitus
Projekt on kindla eesmärgi ja ulatusega terviklik tööülesanne või ettevõtmine.
Projekt pakub võimaluse viia ellu oma ideid üksi või koos kaaslastega. Projekt annab korraldamis-, juhtimis- ja meeskonnatöökogemust jpm. Projekti võib kaasata mitmesuguseid loovtöö liike olenevalt projekti teemast (nt lühiuurimus, esinemine, esitlus, näituse korraldamine jm).
Projektitöö sisaldab ka kirjalikku osa.
Kirjaliku osa ülesehitus:
Kui projektis kasutatakse kellegi teise loomingut, tuleb autorikaitse seadusest lähtudes viidata kasutatud teose autorile.
Kaitsmisel esitatakse ülevaade nii töö kirjalikust osast kui läbiviidud projektist.
Loovtöö kunstiteosena võib kuuluda kujutava kunsti valdkonda või olla muusikateos, film, lavastus jm. Loovtöö muusikateosena võib olla kas õpilase omalooming või muusikateose ettekandmine.
Kunstiteosele lisaks peab õpilane koostama ka kirjaliku töö.
Kirjaliku osa ülesehitus:
Kui projektis kasutatakse kellegi teise loomingut, tuleb autorikaitse seadusest lähtudes viidata kasutatud teose autorile.
Kaitsmisel esitatakse ülevaade nii töö kirjalikust osast kui kunsti-, või muusikateosest.
Kirjandusteos on õpilase omalooming (luule- jutu- või novellikogumik, näidend, romaan).
Kirjaliku osa vormistamisele kehtivad uurimistöö vormistamise nõuded.
Kirjaliku osa ülesehitus:
Kaitsmisel esitatakse ülevaade nii töö kirjalikust osast kui kirjandusteosest.
Loovtöö loetakse sooritatuks, kui õpilane on osalenud ja saavutanud märkimisväärse koha üleriigilisel või rahvusvahelisel aineolümpiaadil, õpilasuurimuste vm konkursil (nt Archimedese Eesti õpilaste teadustööde riiklik konkurss).
Loovtöö sooritamiseks peab õpilane koostama ka kirjaliku töö, milles annab lühiülevaate võistlus(t)est, millel osales; nimetab võistlus(t)e teema(d), saavutatud tulemus(ed), kirjeldab ettevalmistustööd ja koostööd juhendajaga; kirjutab eneseanalüüsi (mis motiveerib, milline on olnud areng, millised on eesmärgid jm).
Üldjuhul on loovtöö juhendaja õpetaja või muu kompetentne isik, kes tunneb hästi vastavat valdkonda ja on pädev juhendama õpilase loovtööd. Kui juhendaja on väljastpoolt kooli, määratakse õpilasele koolipoolne kaasjuhendaja.
Juhendaja roll on suunav, ta:
Loovtöö vormistamisel juhindutakse Tsirguliina Keskkooli kirjalike tööde vormistamise juhendist.
Loovtöö ülesehitus on järgmine:
Loovtööd kuuluvad avalikule esitlemisele hindamiskomisjoni ees (vt kooli õppekava üldosa). Loovtöö esitlemisele lubatakse õpilane, kes on esitanud juhendajale loovtöö koos kirjaliku osaga ja ettekannet toetava esitluse kokkulepitud tähtaegadeks. Loovtöö lubatakse esitlemisele juhendaja nõusolekul. Hindamiskomisjon moodustatakse direktori käskkirjaga.
Loovtööde esitlemine toimub koolis üks kord aastas (aprillis/mais). Töö praktilise osa esitlus võib toimuda muul ajal (nt mõne ürituse raames). Mitme autori puhul osalevad loovtöö kaitsmisel kõik rühma liikmed. Loovtööd kaitseb õpilane suuliselt (7-12 min). Esitlust näitlikustatakse (nt plakat, esitlus, filmiklipp, audiomaterjal vm).
Loovtöö esitlemisel õpilane:
Kuidas esitlust ilmestada?
Loovtööle ja selle esitlemisele annab koondhinnangu vähemalt kolmeliikmeline hindamiskomisjon. Rühmatöö puhul hinnatakse iga liikme tööd eraldi. Hinnang antakse loovtöö kõigile komponentidele.
Protsessis hinnatakse (juhendaja poolt)
Töö sisus hinnatakse (retsensent, komisjon)
Töö kirjaliku osa vormistamisel hinnatakse
Töö kaitsmisel hinnatakse
Kõik õpilased saavad lisaks hinde arvutiõpetuses kirjaliku töö arvutis vormistamise eest.
Kui hindamiskomisjon on loovtööd hinnanud mitterahuldava hindega, antakse õpilasele võimalus korduvaks loovtöö ettevalmistamiseks ja kaitsmiseks. Põhikooli lõpetab õpilane, kelle loovtööle on hindamiskomisjoni poolt antud positiivne hinnang.
Loomevarguse ehk plagiaadi korral loetakse loovtöö mittesooritatuks.
Hariduslike erivajadusega õpilase ja lihtsustatud või laiendatud nõuetega loovtöö juhendamisel lähtutakse järgmistest põhimõtetest:
Käesolev juhend on heaks kiidetud õppenõukogus 22. novembril 2017.
Juhendmaterjali koostamisel on kasutatud järgmist allikat:
„Soovitusi ja näiteid loovtööde läbiviimiseks põhikooli III kooliastmes” (vt http://www.oppekava.ee/index.php/Esileht)